شناسه : 10804
شنبه, 10/25/1395 - 11:24
نویسنده : azsharghi
مصاحبه

مسجد سالار شهیدان تبریز مسجد برتر استان آذربایجانشرقی در جشنواره برترین های مساجد

مصاحبه با فرمانده پایگاه سالار شهیدان در خصوص انتخاب مسجد سالار شهیدان تبریز بعنوان مسجد برتر استان در جشنواره برترین های مساجد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات،جهت آشنایی با مسجد برتر استان آذربایجان شرقی در جشنواره برترین های مساجد مصاحبه ای با فرمانده پایگاه سالار شهیدان بشرح ذیل ترتیب داده شد:

لطفا خودتان را معرفی و سوابق حضور خود را دربسیج توضیح دهید؟

اینجانب محمد رضایی از سال 1370 فعالیت خودم رو در بسیج شروع کردم و با مسئولیت های مختلف در پایگاه در سال 80 بعنوان جانشین فرمانده پایگاه و در سال 84 بنا به پیشنهاد فرمانده محترم حوزه امام حسن مجتبی (ع) افتخار خدمتگزاری به بسیجیان در پایگاه حضرت ولیعصر(عج) با مسئولیت فرماندهی پایگاه نصیبم شد و در سال 1385 بعنوان فرمانده نمونه کشوری و پایگاه اسوه  کشوری لوح تقدیر و تندیس نمونه رو از دستان مبارک فرمانده کل سپاه دریافت نمودم .

همزمان با فرماندهی پایگاه سالار شهیدان عضو هیئت امنای مسجد و مسئول کانون فرهنگیو هنری مصباح الهدی مسجد رو نیز بر عهده دارم.

لطفا از محل فعالیت و مسجد سالار شهیدان توضیحاتی را بفرمائید:

یکی از مساجد فعال و قدیمی شهر تبریز که به علت قرار گرفتن در منطقه خیابان تبریز، محل حضور و حماسه آفرینی های باقر خان (سالار ملی) در زمان مشروطیت بنام مسجد سالار و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به مسجد سالار شهیدان نام دارد. که در زمینه های مختلف نقش و اهمیت خود را ایفا می کند. این مسجد به عنوان محوراساسی در مسیر انقلاب و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی و هچنین فرامین مقام معظم رهبری می باشد . با توجه به اینکه اینمسجد در خیابان امام خمینی و مرکز شهر تبریز واقع گردیده است ازموقعیت استراتژیکی بسیار حساس برخوردار می باشد.

این مسجد علاوه بر داشتن یک صحن بزرگ و حسینیه ویژه خواهران دارای مکان های مختلف برای فعالیت های علمی ، فرهنگی و ورزشی از جمله پایگاه بسیج ، سالن ورزشی جهت انجام ورزش ژیمناستیک و والیبال، ساختمان حوزه علمیه که در سال 1391 تاسیس شده است ، سه کلاس جهت برگزاری برنامه ها و کلاسهای مختلف ، کتابخانه و قرائت خانه مسجدجهت مطالعه بسیجیان احداث گردیده است.

فعالیت ها و کارهای برجسته که در مسجد انجام میگیرد:

از کارهای مهم و شاخص مسجد که مورد اهمیت می باشد، علاوه بر اینکه مسجد در مسایل دینی و فرهنگی فعال بوده در ابعاد سیاسی جامعه نقش مهم و اساسی دارد. با برگزاری سخنرانی های بصیرتی و آگاه سازی مردم در این راستا و همچنین تبیین بیانات مقام معظم رهبری در ایام مختلف برنامه ریزی های منظمی را داشته است، حضور فعالانه ی مسجد در صحنه های مختلف نظام به ویژه انتخابات های مختلف و روشن گری مردم جز شاخص های این مسجد می باشد. همچنین بیداری مسجد در مقابل فتنه های دشمن از اهم شاخص های مسجد می باشد برنامه ریزی مسجد در ایام ولادت و شهادت ائمه معصومین با دعوت سخنرانان کشوری در مباحث اعتقادی و فرهنگی در طول سال مورد استقبال گسترده ی همشهریان عزیز گردیده است.

اقامه نماز جماعت در سه نوبت بصورت منظم ، برگزاری دعای ندبه در روز های جمعه با حضور سخنرانان و مداحان استان و کشوری ، برگزاری جلسات قرآن توسط مدیر محترم مهد قرآن استان و تفسیر روزانه قرآن توسط امام جماعت مسجد حاج آقا حسینی (رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان) ، برگزاری دعای توسل و دعای پرفیض کمیل در روز های سه شنبه و پنج شنببعد از نماز مغرب و عشاءو تلاوت روزانه یک صفحه قرآن کریم بعد از نماز مغرب و عشاء

چه روش هایی برای انجام فعالیتها به کار گرفته شده:

ایجاد فضای معنوی و جذاب بودن برنامه های مسجد برای همه اقشار بویژه جوانان و نوجوانان گرامی باعث رونق فعالیت های مسجد شده و این امر باعث به وجود آمدن خیل کثیری از جوانان در قالب گردان به صورت منظم و هفتگی گردیده است.

اعتماد و مشارکت اهالی محله و منطقه ، همکاری و هماهنگی لازم بین هیئت امناء – انمن اسلامی – پایگاه – کانون فرهنگی و امام جماعت محترم مسجد و برنامه ریزی و تبلیغات صحیح برنامه های فرهنگی باعث از جمله اقداماتی است که در اثربخشی برنامه ها موثر واقع گردیده

 -عناصر تاثیر گذار مسجد را نام ببرید:

نقش ویژه ی مسجد و شاخص اصلی آن روحانی آگاه و روشن فکر و ولایتی و با بصیرت در راس کار می باشد، که تمامی برنامه های اجرا شده را دقیقاً زیر نظر داشته و در هر مورد نظرات و تذکرات لازمه را بیان می فرماید. از عناصر دیگر مسجد که برای جوانان موثر می باشد برنامه های متنوع در هر گروه سنی و بر اساس نیاز آن ها در طول سال طراحی گردیده است، اعم از برنامه های فرهنگی، ورزشی، آموزشی و علمی، تفریحی و اردویی و کلاس های نظامی و درسی و حضور پر شور در حلقه های صالحین.

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید